Фото: Олександр Глядєлов (с)

“Документальна Україна”: чотири дні театру, кіно та дискусій у Лондоні

За підтримки Британсько-Українського Товариства у травні 2015 року у Лондоні відбувся чотирьохденний рамковий фестиваль “Документальна Україна”, на якому зібралися найкращі представники українського документального кіно і театру.

Фестиваль, організаторами якого стали Open City Docs, Frontline Club та GRAD, складався з двох частин. 14-15 травня відбулась перша частина фестивалю під назвою “Документальна Україна: Театр”, а 16-17 травня – друга частина під назвою “Документальна Україна: Кіно”.

У рамках першої частини фестивалю у арт-просторі GRAD пройшли дві театральні вистави. “Святим Миколаєм може стати кожен” – мультимедійна сольна вистава німецького режисера Георга Жено, що знайомить з життям людей, які найбільше постраждали внаслідок війни на Сході України. “Можу я чи не можу” – остання робота українського драматурга Наталі Ворожбит, автобіографічна п’єса про нещодавні бурхливі політичні події в Україні.

У рамках другої частини фестивалю відбувся показ дев’яти фільмів у супроводі дискусій за участю британських та українських кінорежисерів та експертів, які дослідили перетин кінематографу, культури та політики в Україні. На прикладі фільмів, що увійшли до програми, запрошені гості обговорили протести на Майдані, які 2014 року призвели до падіння режиму Президента Януковича, війну на Донбасі, та власне історію України у контексті її непростих відносин з Радянським Союзом.

Організатори запропонували глядацькій аудиторії можливість побачити насичену програму, до якої увійшли українські документальні стрічки, які рідко показують у кінотеатрах Великої Британії: від перформансу німого фільму Дзиґи Вертова “Одинадцятий” (1928 р.), до показу робочої версії фільму Аскольда Курова про ув’язнення українського кінорежисера Олега Сенцова.

Більш детально з програмою фестивалю можна ознайомитись нижче.

14 травня, четвер

19:00-21:00 – Святим Миколаєм може стати коженрежисера Георга Жено

Ця мультимедійна сольна вистава, до якої увійшли документальні зйомки та аудіозаписи інтерв’ю, знайомить глядача з життям людей, які найбільше постраждали внаслідок війни на Сході України. Створена та виконувана на сцені німецьким режисером Георгом Жено, вистава розповідає про час, який він провів у якості волонтера на Сході України у місті Миколаївка. Після вистави відбудеться дискусійна панель.

15 травня, п’ятниця

19:00-21:30 – “Можу я чи не можу” режисера Наталі Ворожбит

Робоча версія найсвіжішої п’єси провідного представника сучасної української драматургії Наталі Ворожбит. Виконувана на сцені у формі автобіографічного монологу, ця п’єса досліджує нещодавні бурхливі політичні події в Україні та містить рефлексію авторки щодо змін в її особистості від початку протестів і протягом розвитку конфлікту.

Так само як і в іншій відомій роботі авторки під назвою “Щоденники Майдану”, яку було представлено у лондонському Королівському театрі у 2014 році, у п’єсі “Можу я чи не можу” Ворожбит у властивому собі проникливому та хвилюючому стилі досліджує власне відчуття життя та війни в Україні. Після вистави відбудуться дискусійна панель та прийом.

16 травня, субота

12:00 – Україна: Точка відліку (90′) – прем’єра у Великій Британії

Документальний фільм про виникнення незалежної України на руїнах Радянського Союзу у 1991 році. Це спроба проаналізувати історію з різних джерел. Фільм містить інтерв’ю з багатьма ключовими учасниками тих подій, а саме Леонідом Кравчуком, Збігнєвом Бжезінським, Геннадієм Бурбулісом, Левком Лук’яненком та Джеймсом Бейкером.

14:00 – На підтримку Олега Сенцова (20′) за участі Агнєшки Холланд особисто та Аскольда Курова по Skype – прем’єра у Великій Британії

Робоча версія документального фільму Аскольда Курова про українського кінорежисера Олега Сенцова, якому загрожує 20 років ув’язнення в російській тюрмі. Після показу відбудеться обговорення кампанії з метою припинення незаконного ув’язнення Сенцова. Показ та обговорення за партнерства Європейської кіноакадемії.

15:00 – подвійний показ: Завтра свято Сергія Буковського (26′) і Мама померла в суботу на кухні… Максима Васяновича (52’) та обговорення за участю Агнєшки Холланд та Джей Джей Гурга – прем’єри у Великій Британії

Провокаційна документальна стрічка Сергія Буковського, знята 1987 року про радянську птахофабрику; ніжний портрет родини Максима Васяновича в Українській РСР. Після показу відбудеться обговорення українського кінематографу з 1986 року.

17:45 – Добірка короткометражних фільмів про Майдан (26’) – прем’єра у Великій Британії

Спеціальний показ короткометражних фільмів про Євромайдан, після якого відбудеться обговорення з кінематографістами та академіками Романом Бондарчуком, Дар’єю Бассель, Сергієм Буковським, Рорі Фінніном та Олесею Хромейчук.

19:30 – Прийом та продаж фотознімків Олександра Глядєлова

Добірка вражаючих світлин фотографа Олександра Глядєлова про події Майдану та протистояння на Сході України 2015 року.

17 травня, неділя

14:00 – ДНР, або Химерна історія країни-саморобки (53’) – прем’єра у Великій Британії

Неприкрашена відсторонена оповідь про те, як постала Донецька Народна Республіка. Фільм знятий за шість тижнів, із квітня до травня 2014 року, і стежить за долями групки революціонерів – від нижчих міліцейських чинів до урядовців. Після показу відбудеться обговорення з Ентоні Баттсом, Наталією Гуменюк, Ендрю Вілсоном, Олівером Керроллом та Орисею Луцевич.

16:30 – Присмерк (61′) та дискусія з режисером Валентином Васяновичем і Енді Хандером – прем’єра у Великій Британії

Валентин Васянович презентує документальну стрічку про матір та сина, які живуть у віддаленій провінції України.

18:30 – Одинадцятий (52′) та вступне слово Доктора Філа Кавендіша – міжнародна прем’єра живого музичного супроводу

Німа документальна стрічка Дзиги Вертова у живому музичному супроводі композитора Антона Байбакова. Під час події також відбудеться британська прем’єра нещодавно знайденого анімаційного трейлера до фільму. Закінчення о 19:45.

 

Проект “Документальна Україна” відбудеться за підтримки: