Проекти

Фото: Британсько-Українське Товариство (c) 2014

Презентація роману Лілі Хайд “Омріяний край” у Києві

Британсько-Українське Товариство стало співорганізатором та надало фінансову підтримку презентації україномовного видання роману про кримськотатарський народ британської письменниці та журналістки Лілі Хайд під назвою “Омріяний край”, що пройшла у Києві 14 травня у партнерстві з видавництвом “Дуліби”.

У травні 2014 року минає 70 років від часу депортації кримськотатарського народу з його історичної батьківщини до Узбекистану, Казахстану та Росії. Хоча в кінці 1980-х років почалося масове повернення кримських татар до Криму, їх репатріація не була безболісною: знадобилося багато терпіння і праці, аби кримські татари почали “ставати на ноги” на своїй предковічній землі. Сьогоднішні події немов повертають колесо історії назад: багатьом кримським татарам доводиться знову залишати батьківщину.

Лілі Хайд 10 років пропрацювала в Україні та зібрала десятки інтерв’ю про депортацію та репатріацію кримських татар. На основі тих інтерв’ю письменниця створила художній твір – роман “Омріяний край”, що був виданий у Великій Британії видавництвом Walker Books у 2008 році. Роман було пізніше перекладено на французьку (видавництво Naïve livres у 2011 р.) та кримськотатарську (видавництво “Тезис” у 2013 р.) мови.

Українською мовою книга була видана за фінансової підтримки видатного українського дипломата, політика та суспільного діяча Ігоря Осташа у 2014 році видавництвом “Дуліби”, яке стало співорганізатором презентації.

Цей захід відбувся за підтримки Міністерства культури України та Київської міської державної адміністрації, а також Меджлісу кримськотатарського народу та ГО “Земляцтво кримських татар у місті Києві”. Презентація пройшла у Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі “Мистецький Арсенал”.

Подія привернула величезну увагу громадськості, засобів масової інформації, дипломатичного корпусу, політичних та громадських діячів. Презентацію відвідало близько 300 осіб. На неї завітали представники Посольств Грузії, Словенії, Туреччини, Іраку, Палестини, Італії, Німеччини, Польщі, Духовного управління мусульман України, а також визначні діячі культури та мистецтв. Також цей захід відвідали представники 46 засобів масової інформації.

Ведучим презентації був Ігор Осташ. Окрім авторки Лілі Хайд, слово також взяли народний депутат України, голова парламентської фракції Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” Сергій Соболєв, Голова Київської міськдержадміністрації Володимир Бондаренко, заступник Міністра культури України Олесь Журавчак, член Консультативної ради Британсько-Українського Товариства Ентоні Фішер та виконуючий обов’язки Голови ГО “Земляцтво кримських татар в місті Києві” Алім Веліуллах.

Серед видатних гостей заходу був і лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, який прибув наприкінці презентації. Для гостей пролунали кримськотатарські пісні у виконанні заслуженої артистки АР Крим Ленари Османової та Ленмара Абдулаєва.

Презентація роману “Омріяний край” також мала на меті благодійність: більша частина коштів від проданих книг стала першим внеском до справи заснування в Києві майстерні кримськотатарських мистецтв та ремесел під керівництвом визначного українського та кримськотатарського художника Рустема Скибіна.

“Увага до презентації стала проявом стурбованості української громадськості щодо тієї загрози, яка постала перед кримськотатарським народом”, – зазначив Ігор Осташ. “Ми всі повинні згуртуватися в цей нелегкий час, – наголосила директор видавництва “Дуліби” Марина Гримич. – Виданням книги “Лілі Хайд” і благодійною акцією на підтримку кримськотатарських ініціатив ми виявляємо свою солідарність з кримськотатарським народом і висловлюємо протест проти порушення прав людини”.

Як наголосив член Консультативної ради Британсько-Українського Товариства Ентоні Фішер, Україна з повагою ставиться до усіх народностей, що її населяють, та захищає різні погляди. “Саме історія кримськотатарського народу дає нам змогу бачити в Україні сучасну країну, яка об’єднана спільними цінностями. Країну, яка намагається захистити права всіх громадян”, – підкреслив пан Фішер.

Наприкінці він звернувся до кримських татар та всіх українців: “Вас не залишили на самоті. У вас мільйони друзів по всьому світу, які готові зробити все, що в наших силах для того, аби міжнародне співтовариство надало вам свою абсолютну підтримку. І ми будемо докладати необхідних зусиль аби кримські татари не втратили свій голос і їх було почуто”.